Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Medzinárodný deň eliminácie násilia na ženách - 25. november

SÚBOR
Dátum: 24.11.2021
Autor: Obec Veľký Lapáš
Medzinárodný deň eliminácie násilia na ženách - 25. november

Medzinárodný deň eliminácie násilia na ženách - 25. november 

Medzinárodný deň eliminácie násilia na ženách - 25. november 

Násilie na ženách je porušenie ľudských práv a forma diskriminácie žien. Sú to všetky činy rodovo podmieneného násilia, ktoré majú alebo môžu mať za následok telesnú, sexuálnu, duševnú, ale aj ekonomickú ujmu alebo utrpenie žien vrátane vyhrážania sa takýmito činmi, nátlaku alebo svojvoľného zbavenia slobody, či už vo verejnom alebo v súkromnom živote. Násilie na ženách postihuje ženy všetkých kategórií, všetkých sociálnych vrstiev, kultúr a etnických skupín.

Ak sa však obeťou domáceho násilia stáva matka, rovnako sa či už priamou alebo nepriamou obeťou stávajú aj deti.

Deti, ktoré vyrastajú v rodinách, kde dochádza k násiliu na ženách, sú vážne ohrozené. Je pre nich nebezpečná aktuálna situácia v rodine, ale aj negatívne dopady násilia na ich ďalší vývoj a budúce vzťahy v dospelosti. V prípade, že dieťa vyrastá v rodine, kde je páchané násilie je to pre neho vždy negatívny vzor s traumatizujúcim zážitkom. Podľa novších štúdií sa ukazuje, že u detí, ktoré sú svedkami násilia, sa prejavujú takmer rovnaké citové, psychické a somatické zdravotné problémy ako u týraných detí.

Násilie sa nemusí týkať len cudzích ľudí, ale aj vašich kolegýň. Rovnako ak sú vašou cieľovou skupinou deti, ale aj mladiství, môže sa ich táto problematika dotýkať.

Nebuďme preto prosím ľahostajní v prípadoch, kedy vieme pomôcť.

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
NASILIE NA ZENACH Veľkosť: 7.12 MB Formát: pdf Dátum: 24.11.2021