Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kanalizácia

Vyriešený
Prijatý: 21.12.2019
Zodpovedaný: 08.07.2020
Autor: Eva
Zodpovedal: Obec Veľký Lapáš

Podnet:

Dobrý deň pani starostka,
keďže nie je možné z nejakého dôvodu pridávať komentáre priamo pod daný podnet, píšem nový podnet ku kanalizácii. Je potešujúce, že sa daným problémom budete zaoberať v najbližšom období, avšak je na mieste naozaj konať promptne, kým EU má natiahnutú ruku a ponúka finančnú pomoc, ktorá nie je zanedbateľná, pretože ak to bude musieť raz obec celé zafinancovať zo zákona sama, potom padneme na kolená všetci ....

Odporúčam Vám využiť služby firiem, ktoré sa zaoberajú verejným obstarávaním a celkovým managementom v oblasti projektov NFP financovaných z prostriedkov EU. Zabezpečia za Vás všetko potrebné a vy to budete mať bez problémov. Navyše si obec nemusí robiť starosť, odkiaľ zobrať financie na zaplatenie takejto firmy, pretože aj na toto sú v projekte vyčlenené peniaze. Stačí Vám urobiť verejné obstarávanie na dodávateľa takejto služby v oblasti verejného obstarávania a o všetko ostatné sa Vám už postarajú fundovaní ľudia, ktorí vedia presne čo a kedy majú urobiť. X obcí využíva tento spôsob. Nezaspali na vavrínoch a využili možnosti, ktoré EU ponúka. Pokladnica EU nie je bezodná, rýchlejší berie ...

Obec stagnuje neskutočne dlhé roky, starším spoluobčanom to možno nevadilo/nevadí, no ak si pozriete, koľko mladých rodín do obci prichádza, je načase sa "zobudiť" a začať žiť tak, ako sa na 21. storočie patrí a očakáva. Je na zaplakanie ked x malých obcí, o ktorých pomaly nikto ani nevie majú kanalizáciu, kamerové systémy, škôlku, slnečné kolektory a mohla by som menovať ďalej, ale myslím, že to nie je potrebné. My sme využili financie EU na park pred kostolom .... ani neviem či sa smiať alebo plakať ....
Obce, ktoré nemajú kanalizáciu majú aspoň svoju vlastnú ČOV. Za symbolických 20EUR im obec zabezpečuje vývoz splaškov, my nemáme ani ČOV, ani vlastné fekálne vozidlo, a poctiví občania, ktorí si pravidelne zabezpečujú vývoz splaškov musia súkromných firmám platiť 50 EUR ... Nie je to zanedbateľná položka, nehovoriac o tom, aby sme v 21. storočí chodili a sledovali stav žumpy a potom čakali, kedy sa dostaneme do poradia na vývoz, brali si dovolenku, lebo príde žumpár. My, čo nemáme potok za domom to máme komplikované.

Vážená pani starostka, dostali ste dôveru, máte šancu ukázať, že sa to dá, len treba chcieť. Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody .... A tých dôvodov bolo v minulosti viac ako dosť.
Ďakujem, prajem príjemné prežitie vianočných sviatkov.
Eva


Odpoveď:

Dobrý deň,

problematiku, ktorú opisujete v našej obci všetci poznáme. Ako sa riešilo využívanie fondov v minulosti, na to nebudem reagovať, moja práca je dnes. Začali sme realizovať opravy a vybudovanie infraštruktúry ciest a chodníkov, verejného osvetlenia. V súčasnosti sme skolaudovali novú materskú školu a dostavali časť objektu ZŠ s veľkou telocvičňou. Rekonštruujeme kultúrny dom. Využívanie európskych fondov – denne sa zaoberáme otázkami získavania finančných prostriedkov na rôzne účely. Taktiež sme využili prostriedky štátu a eu. Píšete, že máme využívať služby odborníkov, ale počas mojej činnosti toto robíme od prvého mesiaca, nie je jednoduché administrovať požiadavky a následne realizáciu a využitie cudzích prostriedkov bez pomoci odborníkov, pretože naši traja zamestnanci nemôžu obsiahnuť obrovskú problematiku obstarávania z cudzích zdrojov.

Na zasadnutí obecného zastupiteľstva vždy informujem o aktivitách, ktoré pripravujeme a akým spôsobom sa budú realizovať. Zámerov je veľa, ale procesy, ktoré zámer musia zabezpečiť sú pri európskych zdrojoch zdĺhavé.

Ešte sa vrátim k ČOV a fekálnemu vozidlu. Ďalšia téma, ktorá sa neustále skloňuje v obci a obecnom zastupiteľstve. Uvažovali sme aj o fekálnom vozidle a aj uvažujeme, potrebujeme zabezpečiť vývozné miesto dokedy nemáme čističku. Preto samotný vývoz by nebol až tak lacný, ale určite by priniesol svoje výhody pre občana.

S pozdravom, Babalová

 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.