Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zberový dvor

Vyriešený
Prijatý: 27.04.2020
Zodpovedaný: 08.07.2020
Autor: Peter
Zodpovedal: Obec Veľký Lapáš

Podnet:

Dobrý deň, v súvislosti s neuveriteľným až 50 % navýšením poplatku za komunálny odpad mi nedá neopýtať sa, čo sa už spravilo vo veci vybudovania zberného dvoru, ktorý už má hádam každá obec, bez ohľadu na veľkosť. Prednedávnom tu boli vatry deň čo deň, minulý mesiac mala jedna vatra dokonca okolo 10 metrovú výšku. Pýtam sa, kam až chceme zájsť s pálením buriny, čakáme na požiar? Alebo na to, kým všetci z obce ujdú kvôli smradu z ohňov alebo zo žumpy z potoka? Otázka patrí nielen pani starostke ale aj ob. poslancom. Vopred ďakujem za odpoveď. Peter


Odpoveď:

Dobrý deň,

na vybudovanie zberného dvora potrebujeme zabezpečiť niekoľko dôležitých krokov. Naša obec v súčasnosti bohužiaľ nedisponuje vhodným pozemkom na tento objekt. To znamená, že potrebujeme narozpočtovať kúpu pozemku, čo v tohtoročnom rozpočte nemáme. Začali sme s niekoľkými investíciami, a nie je možné v krátkom čase 1,5 roka realizovať všetky požiadavky občanov.

Čo sa týka zvýšenia poplatku za odvoz TKO vyplýva z cien odvozu a spracovania odpadu, nie sú to príjmy obce, ktoré by mohla použiť na budovanie a investície. Vysoko sa zvýšila cena biologicky sprac. odpadu, ktorú sme predtým neplatili a dnes platíme približne 1 500,00 € mesačne. Zber veľkoobjemový, ktorý nahrádza zberný dvor realizovaný v máji predstavoval 5 x 7 kubíkových kontajnerov, čo stálo niečo okolo 4 000,00 €. Čiže cena zvýšených poplatkov je úmerná výdavkom a predpokladáme, že príjmy nepokryjú plne výdavky na vývoz TKO.

Vrátim sa k zbernému dvoru, ďalšou podmienkou je, že musíme mať pracovníka, ktorý zabezpečí obslužnosť zberného dvoru, vývoz zberného dvoru je taký istý výdavok ako keď organizujeme veľkoobjemový zber. Pri dennej dostupnosti by bol ešte vyšší. Ale nie je našim cieľom vyhnúť sa realizácii, ale musíme vopred pripraviť podmienky na zvládnutie tejto realizácie a následnej prevádzky.

Aký je plán. Plánujeme výstavbu čističky odpadových vôd, ktorá musí byť naviazaná na tok vody. Pri kúpe pozemku by sme chceli využiť tento pozemok čiastočne na zberný dvor a súčasne využiť prácu zamestnanca ČOV na činnosť zberného dvora.

Realizácia sa určite nebude konať v roku 2020, pokúsime sa využiť obdobie EU 2021 -2024.

S pozdravom, Babalová

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.