Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

MHD Lapáš

Vyriešený
Prijatý: 22.11.2019
Zodpovedaný: 19.12.2019
Autor: Anonym
Zodpovedal: Obec Veľký Lapáš

Podnet:

Dobrý deň, zaujal ma starší podnet o zavedení MHD do obce a dovolila som si osloviť spoločnosť Arriva k podmienkam a možnostiam. Tu je ich odpoveď:

Linky MHD spravidla jazdia na území mesta – ich objednávateľom je Mesto Nitra, ktoré zároveň zo svojho rozpočtu financuje rozdiel medzi dosiahnutými tržbami a skutočnými nákladmi na službu. Do samostatných obcí štandardne premáva tzv. prímestská doprava, ktorú objednáva a financuje Nitriansky samosprávny kraj. V okolí Nitry je výnimkou z tohto pravidla 5 obcí, kam jazdí nitrianska MHD. Poväčšine je to z historických dôvodov a MHD tam bola zavedená v čase, keď boli tieto dnes samostatné obce ešte mestskými časťami Nitry. Systém bol zachovaný s tým, že príslušný úsek linky od poslednej zastávky na území mesta objednáva Obec, do ktorej linka pokračuje. S Obecným úradom má dopravca uzatvorenú obdobnú zmluvu ako s Mestom Nitra, finančné nároky celého systému MHD sa následne delia prostredníctvom podielu km odjazdených pre jednotlivé obce, mesto. Ak by mala MHD zachádzať do obce Veľký/Malý Lapáš, túto službu by si musel objednať Obecný úrad. V rámci serióznosti však upozorňujeme, že výdavky na verejnú dopravu nie sú malé, a ich vynakladanie na tento účel býva v niektorých obciach častou politickou témou. MHD mala u nás historicky iný vývoj a má určité vlastnosti, ktoré sú aj pre občanov blízkych obcí atraktívne (predplatné lístky, nástup všetkými dverami, viac zastávok po trase). Pre obce však predstavuje finančnú záťaž, keďže „obyčajnú“ prímestskú financuje kraj a z pohľadu obce tak jazdí „zadarmo“. Naša spoločnosť je ochotná s prípadnými záujemcami na tému rozšírenia siete MHD rokovať. Samotné rozhodnutie je však treba prijať v samotnej obci.

Je teda vzhľadom na rozpočet obce vôbec možné o tom uvažovať?


Odpoveď:

Dobrý deň,

v súčasnom období nie, pretože sme sa pustili do väčších investícií.

Katarína Babalová.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.